You are currently viewing Matu kamoli kaķiem

Matu kamoli kaķiem

Lielākoties kaķu saimnieki priecājas par to, ka viņu mīluļi ir tīrīgi un cītīgi kopj sevi, taču dažkārt dzīvnieka norītie mati veido kamolus gremošanas traktā un rada veselības traucējumus. Biežāk šī problēma skar kaķus ar garu apmatojumu, taču matu kamoli var veidoties arī kaķiem, kam ir īss apmatojums.

                Dabiski kaķa apmatojums tiktu „ķemmēts”, tam skrienot pa kokiem un krūmiem medību laikā, bet iekštelpās dzīvojošs kaķis no apmatojuma var atbrīvoties ar saimnieku palīdzību vai pats kopjot sevi. Ja kaķis norij nelielu daudzumu matu, tie iziet cauri gremošanas traktam vai kaķis, apēdot zāli,  izraisa vemšanu un tādējādi atbrīvojas no tiem.  

Kā veidojas matu kamoli?

                Kad kaķis kopj sevi, laizot apmatojumu, mati, kas nonākuši uz mēles, nonāk kuņģī tāpēc, ka uz kaķa mēles ir asas kārpiņas, kas vērstas uz rīkles pusi un virza tos tālāk. Ja kaķis intensīvi maina apmatojumu un saimnieks nav to rūpīgi ķemmējis un/vai kaķim nav iespēja atvemt norītos matu kamolus, jo nav pieejama asa zāle, var veidoties matu kamoli, kas paliek gremošanas traktā , un traucēt tā normālu darbību, jo matu galvenā sastāvdaļa – keratīns – ir nesagremojama.

Matu kamolu veidošanos veicina arī sausā barība kaķa uzturā, ja kaķis neuzņem pietiekami daudz šķidruma.

Svarīgi, ka dažkārt, mēģinot izraisīt vemšanu, kaķi saēdas arī indīgus augus, ko atrod mājās – indīgas istabas puķes vai tādus ziedus kā lilijas, un saindējas.

„Apburtais loks”

Kaķim izkrīt apmatojums → tas kopj sevi, norij matus un veidojas matu kamoli → matu kamoli rada gremošanas traucējumus → gremošanas traucējumu rezultātā pasliktinās ādas stāvoklis un pastiprināti izkrīt mati →…

Kā palīdzēt, ja problēma sākusies?

Lai gan zooveikalos ir pieejami kārumi kaķiem matu kamolu izvadīšanai, es noteikti priekšroku dotu veterinārajās klīnikās un aptiekās nopērkamajiem speciālajiem līdzekļiem – pastām un šķidrumiem, kas paredzēti tieši matu kamolu izvadīšanai. Ir jāiziet vairāku dienu kurss, kas palīdz „ieeļļot” kaķa gremošanas traktu un šķīdina matu kamolus. Daļa šo līdzekļu satur arī vielas, kas uzlabo ādas un apmatojuma kvalitāti, piemēram, nepiesātinātās taukskābes, tādējādi samazinot apmatojuma izkrišanu un problēmas atsākšanos no jauna.

Kaķim, kam ir matu kamoli, atkarībā no problēmas smaguma, var būt nepieciešama fizioloģiska šķīduma ievadīšana zemādā vai intravenozi, kā arī klizma. Var būt nepieciešama pāreja uz mitrāku barību vai citu ēdienu kādu uzturvielu trūkuma dēļ vai pārtikas alerģijas dēļ. Ļoti retos gadījumos vajadzīga ķirurģiska iejaukšanās.

Ko darīt, lai neveidotos matu kamoli un kam pievērst uzmanību?

·         Regulāri ķemmēt savu mīluli (īpaši apmatojuma maiņas laikā) un pievērst uzmanību apmatojuma pastiprinātai izkrišanai. Ja garš apmatojums, iesaku izmantot ķemmi – furminatoru.

·         Periodiski kursu veidā vēlams dot kaķim papildbarību apmatojuma kvalitātes nodrošināšanai piemēram, omega 3 taukskābes. Ja kaķis ēd dabīgu pārtiku, tad ik pa laikam ēdienkartē ieteicams iekļaut  baltās zivs fileju (heks, tilapija, pangasija u.c.).

·         Apmatojuma maiņas laikā kaķiem, kam izteikti krīt apmatojums vai kaķiem ar garu apmatojumu, dot līdzekļus apmatojuma izvadīšanai profilaktiskā devā.

·         Pārdomāt kaķa ēdināšanu – vai tā ir atbilstoša un pilnvērtīga.

·         Izaudzēt mājās kaķu zāli vai noplūkt zāli vietā, kur nestaigā citi dzīvnieki (uz pagalmā noplūktas zāles var būt cērmju olas, ar kurām kaķis var invadēties).

·         Pievērst uzmanību, ja kaķis periodiski vemj (biežāk kā reizi nedēļā), ja kaķim ir samazinājusies apetīte vai tas nokārtojas retāk kā reizi divās dienās, kā arī tad, ja fekālijas ir sausas/cietas. Šādā gadījumā vislabāk doties ar kaķi uz vizīti pie veterinārārsta, kurš veiks klīnisko izmeklēšanu, nepieciešamības gadījumā arī papildus izmeklējumus, noteiks diagnozi un nepieciešamo ārstēšanu. Ņemiet vērā, ka iepriekšminētie simptomi var būt arī pie citām veselības problēmām.